Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

iSEN na kolotoči

 

 

Termín jednání u kulatého stolu je všeobecně známý. Stůl z legendy o králi Artušovi, který nemá žádné čelo ani rohy. Všechny osoby, které u stolu sedí, tak mají stejné postavení, u kulatého stolu neexistuje žádné privilegované místo...

Ale už jste slyšeli o jednání u kulatého stolu kolotoče? Když se prokoušete úvodem článku, tak se o jednom takovém setkání dočtete :)

iSEN může znamenat dvě věci: SPLNIT SI svůj SEN a také anglickou zkratku Special Education Needs – SPECIÁLNÍ VZDĚLÁVACÍ POTŘEBY , i je prvním písmenkem všech Apple produktů a spojuje náš SEN:

Chtěli bychom se stát komunitou rodičů, učitelů, terapeutů a všech ostatních, kteří sdílejí informace o tom, jak pomocí iPad, iPhone a iPod Touch pracovat s dětmi, které mají speciální potřeby.

Toto jsem napsala do nově vzniklého blogu iSEN 4. května 2011.  Jak to vypadá dnes…

Na začátku jsme byli tři, s jedním zapůjčeným iPadem a iPodem. Prokousali jsme se, do té doby pro nás naprosto neznámým, operačním systémem, pročetli jsme mnoho zahraničních blogů a stránek k tématu, shlédli desítky videozáznamů na youtube, naučili se orientovat v aplikacích a stahovat ty, které se nám hodí. Natočili jsme první vlastní videozáznamy… řeknou víc než mnoho slov.

V České republice zatím chybí větší informovanost o možnostech využívání tabletů ve speciálním školství, jak mezi rodiči dětí s postižením, tak zejména v odborné učitelské komunitě. Zároveň postrádáme vhodné aplikace v českém jazyce. Chceme se to pokusit změnit. Proto vznikla iniciativa iSEN, jejímž cílem je aplikovat zahraniční zkušenosti do českého speciálního vzdělávání, ukázat možnosti využívání iOS pro vzdělávání a rozvoj komunikace, vyzkoušet a recenzovat vhodné aplikace a vytvořit systém poradenské služby k této problematice. Věříme, že tyto produkty mohou výrazně podpořit vývoj dětí, které z důvodu svého řečového, motorického, mentálního nebo jiného vývojového postižení mají ztíženou komunikaci s okolím.

Na blogu postupně přibývaly konkrétní informace a zkušenosti, které jsme získali, a o které jsme se chtěli podělit.  K dnešnímu dni je příspěvků 49, ale za mnohem důležitější považuji, že pod mnohým z nich je 1 – 11 komentářů. Ještě širší výměna informací probíhá na stránce iSEN na Facebooku. Teď jsem teprve naplno ocenila význam sociálních sítí :) . Našel jsi novou aplikaci, je něco zrovna za výhodnou cenu, nevíš si z něčím rady, máš problém? Odezva bývá okamžitá. Naše základna se rozrostla o rodiče, speciální pedagogy, logopedy, vývojáře… V našem okolí, skutečném i online komunitě, přibývá rodin, které iPad zakoupily a začínají aplikace využívat se svými dětmi. 

Před pár dny proběhlo společné setkání komunity v Krkonoších –  první iSNĚNÍ, kde jsme si ujasnili, že cesta, kterou jdeme má budoucnost a je otevřená. Na inspirativním setkání s iPady jsme kromě rodičů, pedagogů a zástupce vývojářské organizace mohli přivítat i milého hosta z  Metodického portálu (díky Jano ). A děkuji i ostatním moderátorům a dalším spřízněným portálovským duším za podporu :) a vůbec za celou platformu a sdílnou atmosféru Metodického portálu. 

A ten kolotoč z úvodu? Když se diskuze účastní i děti a při propršeném víkendu zasvitne sluníčko… je to ideální cesta, jak pokračovat v započatém rozhovoru :)

A tak zveme mezi sebe další z vás, kteří pracujete s dětmi se speciálními potřebami. Naskočte na náš iSNOVÝ kolotoč (zastavíme na chvilku, aby se vám nezatočila hlava) a společně využijme ohromné možnosti technologií k prospěchu našich žáků.  První věty nemluvícího Martina pomocí komunikační aplikace, Járova rozvíjející se slovní zásoba, viditelný pokrok Verunky s těžkým mentálním postižením, zaujaté soustředění malých autistů, Florimona a Nisy, možnost manipulačních činností u Filípka a Zuzky s těžkým tělesným postižením…. (dosaďte si jména těch svých dětí) za to stojí.


    hodnotilo 6 uživatelů

2 komentáře k příspěvku

  1. avatar

    Lenko, gratuluji. Jak tak pozoruju Vaši společnou cestu, jsem nadšena. Opět se mi potvrzuje, že když je někdo zapálený pro dobrou věc, podaří se ji prosadit.
    Držím palce při další popularizaci Vašeho iSEN snu.

  2. avatar

    Lenko, je to fantastický pokrok za tak malý časový úsek! Jsi úžasně zapalená a moc vám držím palce, ať se rozrůstáte a daří se vám!

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.